لیزر موضوع بحث بسیار گسترده ای است اما در این مبحث به دستگاه های برش لیزری محدود می شویم. با ما همراه باشید تا در مورد این فناوری هوشمند به شما توضیح دهیم.
دستگاه‌های برش لیزری اساساً هر نوع ماشینی هستند که از لیزر برای ایجاد طرح‌ها و الگوها با برداشتن یا برش فیزیکی مواد استفاده می‌کنند. پرتو لیزری که در چنین ماشین‌هایی استفاده می‌شود، قادر به ذوب، سوزاندن یا تبخیر مواد است.
برش لیزری یک فرآیند ساخت است. از یک پرتو لیزر بسیار نازک، نامرئی اما متمرکز تشکیل شده است که مواد زیرلایه را برش داده و حکاکی می کند. می توان از آن برای برش مواد استفاده کرد یا می توان از آن برای ایجاد حک، الگوها، طرح ها و نوشتن متن یا اعداد استفاده کرد.
لیزر برای کار بر روی فلز، چوب، شیشه، سرامیک، کاغذ و سنگ ایده آل است. 

دستگاه برش لیزر CO2

بیایید در مورد انواع دستگاه های برش لیزری که در صنعت استفاده می شود صحبت کنیم!
دستگاه های برش لیزر بر اساس انواع لیزرهای مورد استفاده متمایز می شوند. در نتیجه نوع لیزر، جنس ورق، ضخامت تعیین کننده نوع زیرلایه و ضخامت ماده است.

سه نوع اصلی برش لیزری به شرح زیر است:

1- برش لیزری CO2

دستگاه های برش لیزر CO2 از گاز CO2 به همراه مخلوطی از گازهای دیگر مانند هلیوم و نیتروژن تشکیل شده اند. این نوع مخلوط گاز با تخلیه الکتریکی شارژ می شود و سپس پرتو لیزر را تولید می کند. طول موج این برش ها 10.6 میلی متر است. برش لیزر CO2 به دلیل کارایی و قیمت ارزان‌تر رایج‌ترین و مشهورترین دستگاه‌ها هستند.

متریال قابل برش: شیشه، پلاستیک، چرم، چوب و اکریلیک.

تفاوت لیزر فایبر در مقایسه با CO2؟

2- برش لیزر کریستال

دستگاه‌های برش‌ لیزری کریستال با استفاده ترکیبی از کریستال‌ها پرتوهای قدرتمندی تولید می‌کنند. طول موج این دستگاه‌ها در مقایسه با برش‌های لیزری CO2 کم‌تر است، بنابراین می‌توانند مواد با ضخامت بیشتر را برش دهند. یکی از ایرادات این دستگاه‌ها فرسودگی سریع‌تر قطعات آنها به دلیل قدرت بالای دستگاه می‌باشد.

3- برش لیزر فایبر

منشا لیزر فایبر، فیبرهای نوری خاص می‌باشد. نام دیگر این روش برش "لیزر جامد" است. از مزایای قابل توجه این برش لیزر می‌توان به برش فلزات انعکاسی و رسانا اشاره نمود. لیزرهای فایبر می‌توانند روی فلزات و همچنین مواد آلی کار کنند. اگرچه برش‌های لیزر فایبر بسیار شبیه به لیزرهای کریستال هستند، اما کارایی بیشتری داشته و تعمیر و نگهداری کمتری نیاز دارند.