انواع لیزر های مورد استفاده در برش لیزری

لیزر‌ها انواع مختلفی مانند لیزر گازی، لیزر شیمیایی، لیزر رادیواکتیو، لیزر جامد، لیزر فیبری و … دارند، اما در صنعت از دو نوع متداول لیزر های گازی و جامد استفاده می‌شود. لیزر های پرکاربرد استفاده شده در دستگاه‌های برش لیزر صنعتی عبارتند از:

لیزر CO2 

  •  که برای برش،حکاکی و تضعیف ماده مناسب است.
  • لیزر های Nd و Nd-YAG : این دو لیزر سبک و روشی یکسان دارند و تفاوت آنها در کاربردشان می‌باشد. لیزر Nd برای تضعیف ماده و در مواقعی که قدرت زیاد و تکرار پذیری بالا مد‌نظر است به کار می‌رود. لیزر Nd-YAG برای تضعیف ماده و حکاکی روی قطعه و در مواقعی که قدرت بسیار زیاد مورد نیاز است، استفاده می‌شود.

هرسه نوع لیزر یاد شده را می‌توان برای جوشکاری نیز استفاده کرد.

لیزر CO2 برای برشکاری صنعتی بسیاری از مواد از جمله فولاد، آلومینیوم، فولاد ضدزنگ، تیتانیم، کاغذ، موم، پلاستیک، چوب و پاچه استفاده می‌شود. لیزر YAG در درجه‌ی اول برای برش و حکاکی فلزات و سرامیک ها استفاده می‌شود.

۸ نکته اساسی برای مخافظت از  تیوب لیزر CO۲ 

۱. چیلر یا پمپ آب را به درستی به تیوب لیزر وصل کرده و دمای آب خنک کننده را در بازه ۱۴ تا ۲۸  درجه سانتی گراد نگه دارید

۲. سرعت جریان آب خنک کننده در ۲L-۴L / min و تیوب لیزر همواره بدون هوا و پر از آب باشد

۳. از خروجی تیوب لیزر در برابر آلودگی و گرد و غبار محافظت کنید

۴. تیوب لیزر را به درستی تنظیم کنید تا به بهترین اثر خروجی برسید

۵. اطراف الکترود ولتاژ بالا (کابل فشار قوی متصل به ابتدای تیوب) را تمیز و به دور از بدنه فلزی دستگاه نگه دارید

۶. جلوگیری از تشکیل رسوب و پوسیدگی در مسیر شلنگ خنک کننده

۷. هنگام نصب تیوب لیزر از به عمل آوردن هرگونه فشار فیزیکی خودداری کنید

۸. از تیوب لیزر به طور معقول استفاده کنید

همه چیز درباره لیزر فایبر

لیزر فایبر (fiber/fibre) نوعی لیزر است که در آن ماده محرک فعال ، یک فیبر نوری است که با عناصر خاکی کمیاب مانند اربیوم ، تریبیوم ، نئودیمیم ، دیسپروزیوم ، پراسئودیمیوم ، تلیوم و هلمیوم، تخدیر شده است. آنها مربوط به تقویت کننده های فیبر تخدیر شده هستند که تقویت نور بدون لیزینگ را فراهم می کنند.
در حال حاضر مزیت بزرگ لیزرهای فایبر نسبت به انواع دیگر تشعشعات  نوری، انتقال آن با فیبر قابل انعطاف است. این واقعیت که نور در حال حاضر در یک فیبر است ، اجازه می دهد تا لیزر به راحتی به یک عنصر متمرکز تحویل داده شود که برای برش لیزر ، جوش و خم فلزات و پلیمرها بسیار مهم است. مزیت دیگر قدرت خروجی بالا است. لیزرهای فایبر می توانند مناطق فعال چند کیلومتری داشته باشند ، بنابراین می توانند افزایش توان نوری بسیار بالایی را فراهم کنند. آنها می توانند سطح کیلووات از قدرت خروجی مداوم را بخاطر نسبت سطح بالای فیبر به نسبت حجم ، پشتیبانی کنند که این امر باعث خنک سازی  بسیار کارآمد می شود. ویژگی های موجبر فایبر ، تحریف حرارتی مسیر نوری را کاهش داده و از بین می برد و به طور معمول یک پرتوی نوری محدود و پراش تولید می کند. لیزرهای فایبر در مقایسه با لیزرهای میله ای یا گازی با قدرت مشابه ،فضای بسیار کمتری اشغال نموده و حجم کمتری دشته و به این دلیل این لیزرها هزینه کمتری دارند. لیزرهای فایبر قابل اعتماد بوده و از قابلیت تحمل درجه حرارت بالا و پایداری اشعه ، طول عمر طولانی و عملکرد بدون کلید نگهدارنده برخوردار هستند.
بالا بودن پیک توان و پالسهای نانو ثانیه ای ،مارکینگ و حکاکی با کیفیتی را ممکن می سازند. قدرت فوق العاده و کیفیت بهتر پرتوهای لیزر فایبر، لبه های برش تمیزتر و سرعت برش سریعتر را فراهم می کند.
کاربرد لیزرهای فایبر شامل پردازش مواد (مارک ، حکاکی ، برش)، ارتباطات از راه دور ، طیف سنجی ، داروسازی و تسلیحات سازی می باشد.
اکنون از لیزرهای فایبر برای ساخت دستگاههای موج صوتی سطح بالا (SAW) با کارایی بالا استفاده می شود. این لیزرها در مقایسه با فناوری لیزر حالت جامد قدیمی، توان و هزینه کمتری را تحمیل میکنند.
 لیزرهای فایبر توسط دیودهای لیزر نیمه هادی یا توسط لیزرهای دیگر فایبر پمپ می شوند. لیزرهای فایبر پالسی Q-switched ، یک جایگزین کم مصرف و الکتریکی برای فناوری Nd: YAG ارائه می دهند.برای 

توضیحات دستگاه برش لیزری فایبر

دستگاه فایبر دارای منبع تولید لیزر و گالوانومترامریکایی می باشد که این موجب طول عمر و کیفیت بالای دستگاه می شود.دستگاه فایبر دارای کیفیت پرتو بهتری نسبت به دستگاههای ND YAG می باشد و قطر نقطه کانونی آن کمتر از 20 میکرون است و سرعت پردازش دستگاه فایبر نسبت به مدل ND YAG سه تا پنج برابر سریعتر می باشد.