برش لیزری فناوری است که در آن اشعه لیزر با متمرکز شدن بر روی یک نقطه ،نیروی بسیار قدرتمندی تولید کرده که باعث بریده شدن جسم مورد نظر با کیفیتی بسیار عالی می شود.همچنین از اشعه لیزر برای حکاکی بر روی پارچه، کاغذ، فلزات، چوب و … استفاده می‌شود. لیزر صنعتی در صنایع مختلفی مانند صنایع نظامی، ساختمانی، هوافضا، پزشکی، آزمایشگاهی و پژوهشی، ارتباطاتی، فیزیک، شیمی و … کاربرد دارد.

روش های برش فلزات

انجام برش بر روی فلزات به دو روش سنتی و مدرن وجود دارد که به برخی از آن ها می پردازیم:

روش سنتی

در روش سنتی برش فلزات می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • فرزکاری: یکی از روش‌های قدیمی برش فلزات است.
  • تراشکاری: در این نوع برش تراشکاری قطعه به صورت دورانی انجام می‌شود که قابلیت تولید اشکال مختلفی را دارد.
  • سنگ زنی: با سایش به کمک سنگ ها جهت برداشتن ماده از سطح فلز از این روش استفاده می شود .به طور کلی برای تولید سطح‌هایی با کیفیت بالا کاربرد دارد.
  • سمباده زنی: همانند روش سنگ زنی است با این تفاوت که میزان بار برداشته شده از روی قطعه،از سنگ زنی بسیار کمتر است.
  • رزوه زنی: روش های مختلفی برای تولید پیچ و مهره و رزوه زنی وجود دارد که می‌توان از استفاده از قلاویز و حدیده، استفاده از دستگاه های فرز یا تراش، رولینگ و فرمینگ نام برد.

روش مدرن

در روش مدرن برش فلزات می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • برش هواگاز: برای برش آهن و فولاد مورد استفاده قرار می‌گیرد و به دلیل تولید لبه های تمیز و دقیق، بسیار مناسب است. به طور معمول این روش برای ضخامت های ۱۰ تا ۲۰۰۰ میلی متر کاربرد دارد ولی با استفاده از یک سری روش ها می تواند برای ضخامت های ۶ تا ۳۰۰ میلی متر نیز مورد استفاده قرار گیرد.
  • برش پلاسما: به دلیل داشتن تنوع در قیمت و انجام کار بسیار کاربردی است و نسبت به روش هواگاز سرعت بالاتری دارد.
  • برش لیزر: از این روش برای بازه ۱۰ تا ۲۵ میلی متر مورد استفاده می شود. همچنین دارای دقت و کیفیت بالایی است و استفاده از این روش بسیار آسان می‌باشد و حتی بدون اپراتور نیز می‌توان کار برش را انجام داد. لیزر در ضخامت های پایین دارای سرعت بالایی بوده ولی سرعت آن در ضخامت های بالا به شدت کاهش می‌یابد. برای برش فلزات مختلف از انواع لیزرهای مختلف استفاده می‌شود.
  • برش واترجت: در برش واترجت با استفاده از فشار آب فلزات را بسیار دقیق برش می دهند. کیفیت لبه ها در این روش حتی از برش لیزر فلزات هم بهتر است، زیرا هیچ تنش گرمایی برای فلز ایجاد نمی کند. این روش برای هر نوع فلزی با هر ضخامتی کاربرد دارد.
  • برش ورق با گیوتین: برای برش ورق های فلزی بصورت سریع و بهینه این روش مورد استفاده قرار می گیرد که بسیار تمیز و چهارگوش انجام می شود.همچنین برای کنترل فعالیت دستگاه با تنظیم فاصله تیغه ها ،دستگاه مجهز به CNC می باشد.

برش استیل و آهن و فلزات رنگی

برش استیل و سایر فلزات یکی از سخت ترین فرآیندهایی است که بر روی فلزات انجام میشود  که به علت ماهیت بسیار سخت این نوع متریال و از طرفی قیمت بالایی که دارند نیازمند روشی دقیق و به صرفه و قوی برای برش بوده تا از ضرر و زیان ناشی از خطاهای بازگشت ناپذیر احتمالی جلوگیری نموده و برشی دقیق و کنترل شده و با کیفیت را به ارمغان آورد.
دستگاه های برش لیزری فلزات امروزه قادر به برش طرح هایی با ابعاد کمتر از ۱ میلیمتر تا ابعاد وسیع با برترین کیفیت را دارا می باشند.
امروزه و با گسترش و نیاز روز افزون به استفاده هرچه بهتر از فلزات در صنایع و صنوف مختلف، تقاضا برای فرآوری و بخصوص برشی با کیفیت و دقیق جهت استفاده هرچه بهینه تر از فلزات رو به افزایش است.
از اینرو تجهیزات و دستگاههای برش لیزری فلزات، جایگاه ویژه ای در صنعت برای خود فراهم آورده تا بدینوسیله سهم بسیار بزرگی از بازار عظیم برش فلزات را از آن خود نماید.
برش لیزر فلزات قابلیتهای بسیاری نظیر برش طرحهای بسیار پیچیده و ظریف با بهترین کیفیت و بدون هیچگونه پلیسه و خلل و فرج و دوده و همچنین برش فلزات در ابعاد بسیار کوچک در حد کسری از میلیمتر تا ابعاد بزرگ در اندازه های بیش از ۳ متر را در اختیار مصرف کننده قرار میدهد.