مزایای برش لیزر آهن

برش آهن بوسیله لیزر دارای مزایایی می‌باشد که از آن جمله می‌توان به خلاقیت در طراحی، انعطاف‌پذیری و ایجاد طرح‌های پیچیده، دقت بسیار بالا،  سرعت بالا، قیمت پایین، دقت یکسان در برش‌های تکراری، بالا بودن کیفیت لبه برش، داشتن کمترین ضایعات و پرتی، عدم ایجاد تغییرات در ساختار فلز، انجام برش به شکل سری، تولید هم‌زمان قطعاتی با ضخامت یکسان بصورت همزمان و حذف چند مرحله‌ای روند تولید قطعات اشاره کرد.

ویژگی های آهن

آهن از سخت ترین متریال هاییست که امروزه برای ساخت انواع وسایل و قطعات از آن استفاده میشود. سختی آهن باعث شده تا برش آن نیز مشکل باشد و با هر وسیله ای نتوان این کار را انجام داد. بهترین روش برش لیزر میباشد که میتواند این فلز سخت را به راحتی و در مدت بسیار کوتاهتری نسبت به سایر تجهیزات برش دهد. اما در ادامه قصد داریم به این سوال پرتکرار یعنی برش لیزر آهن چه کاربردی دارد بپردازیم.

برش لیزر آهن بیشتر در صنایع مورد استفاده قرار میگیرد. همانطور که میدانید در برخی مصارف ساختمانی و یا در آهنگری ها ابزارهایی همچون هوابرش و یا اره های آهن بر کاربرد دارند. اما در صنایع به دلیل حساسیت کار دیگر نمیتوان از این نوع تجهیزات استفاده کرد. اما  دلایلی وجود دارند که باعث شده از برش لیزری در صنایع استفاده شود که به آنها اشاره کوتاهی خواهیم کرد. سرعت انجام کار یکی از موارد بسیار مهمیست  که درتولید قطعات و محصولات کارخانه از اهیمت زیادی برخوردار است. برش فلز آهن با دستگاه ها و تجهیزات قدیمی کاری بسیار زمانگیر است ولی با استفاده از لیزر این زمان بسیار کاهی می یابد.برش باید به گونه ای انجام شود که هیچ نقصی نداشته باشد. خم شدگی و فرورفتگی لبه ها و سطح ورق از جمله مشکلاتیست که هنگام برش با تجهیزات قدیمی بوجود می آید ولی لیزر دیگر اینچنین مشکلاتی ندارد. عدم فرورفتگی سطح ورق و همچنین خم شدن لبه ها باعث میشود تا هزینه های شرکت تولید کننده تا حد زیادی کاهش یابد.

به دلیل اینکه لیزر کار برش آهن را به صورت یکنواخت و مداوم انجام می‌دهد بنابراین کار برش داده شده نسبت به روش‌های سنتی و مکانیکی بسیار تمیز و با دقت بیشتری تولید می شود و به علت درگیر شدن بخش کمی از آهن در برش که در برابر گرما قرار می گیرد احتمال تاب برداشتن آهن بسیار کم می باشد.

برش لیزر یا پلاسما؟

برش لیزر آهن نسبت به برش پلاسما انرژی کمتری مصرف می‌کند و دقت بالاتری دارد ولی ضخامتی که این دستگاه می توان آهن را برش دهد بیشتر از دستگاه برش پلاسما نیست ولی متخصصان در حال تولید دستگاه برش لیزری هستند که بتواند برای ضخامت‌های بالاتر نیز قابل استفاده باشد ولی قیمت تمام شده این دستگاه برش آهن از قیمت دستگاه پلاسما بیشتر خواهد بود.

نکات مهم برش لیزر آهن

زاویه کونیک

 به معنای تغییر قطر سوراخ در ضخامت برش است.

تولید پلیسه

قطعا هر چه پلیسه تولید شده بعد از برش کمتر باشد کیفیت نهایی بهتر بوده و نیاز به فرآیند ماشین‌کاری ثانویه کمتر می‌شود.

کرف (Kerf): 

کرف در واقع کوچک‌ترین شعاع قابل برش را مشخص می‌کند که وابسته به ضخامت ورق می‌باشد و بهتر است در طراحی لحاظ گردد. به عنوان مثال گوشه‌های بسیار تیز باید r ای حداقل معادل با کرف داشته باشد. همچنین حداقل سوراخ‌های قابل ایجاد در ورق‌های فلزی وابسته با ضخامت ورق است. بدیهی است که هر چه کرف دستگاه کمتر باشد قابلیت برش کانتورهای پیچیده‌تر و دنده‌های ریز ضخیم، بیشتر می شود.

سرعت برش

 بستگی زیادی به قابلیت‌های دستگاه و توان اشعه لیزر دارد. هرچه توان دستگاه بالاتر باشد امکان بالاتر بردن سرعت برش را فراهم می‌آورد. 

صافی سطح

 یکی از مهم‌ترین پارامترها در برش صافی سطح و عدم اکسید شدن می‌باشد که با تلفیق تکنولوژی‌های مختلف و تنظیم صحیح و با دقت پارامترهای کنترلی همچون نوع گاز، فشار گاز، سرعت برش و تنظیم توان اشعه لیزر ایجاد می‌شود.

برش آهن با دستگاه های نسل جدید

در زمان برش دادن لیزری فلزات، بخشی از فلز که نور لیزر روی آن می‌تابد باعث می‌شود برش مربوط بسیار با کیفیت و بدون دنده شدن بریده شود.

همین نکته سبب شده است که کاربرد این نوع برش در صنعت مکانیک جایگزین روش‌های مکانیکی سنتی شود.
سرعت و دقت بی‌نظیر خدمات برش لیزر فلزات امری ثابت شده و غیر قابل چشم پوشی است. مخصوصا در دستگاه های نسل چهارم لیزر، معروف به لیزر فایبر این دقت و سرعت کاملا تفاوت محسوسی را با نسل‌های قبل از خود ایجاد کرده است.
در دستگاه‌های لیزر با فناوری سی ان سی که بیشتر در برش لیزری فلزات به‌کار می‌روند، دقتی با تلورانس کمتر از 20 میکرون به‌دست می‌آید.
از لیزر برای انجام کارهای متفاوت استفاده می‌شود که یکی از استفاده ها برای خدمات برش لیزر فلزات است. بخشی از این خدمات به برش دادن ورق‌های فلزی اطلاق می شود.