1. کارکرد برش

دستگاه های برش لیزری طیف وسیعی از کاربردها را دارند، هم فلزات و هم غیر فلزات را می توان با دستگاه های برش لیزر CO2برش داد.

برش آب یک برش حالت سرد است، بدون تغییر شکل حرارتی، کیفیت خوب سطح برش، بدون نیاز به پردازش ثانویه را دارد. برش آب با سرعت برش سریع و اندازه پردازش انعطاف پذیر می تواند هر ماده ای را برش دهد.

دستگاه برش پلاسمارا می توان برای برش مواد مختلف فلزی مانند فولاد ضد زنگ، آلومینیوم، مس، چدن، فولاد کربن و غیره استفاده کرد. برش پلاسما دارای اثر حرارتی آشکار، دقت کم است 

سیم برش فقط می تواند متریال رسانا را برش دهد و باید از لوازم خنک کننده در طول فرآیند برش لازم استفاده شود.

2. ضخامت برش

کاربرد صنعتی فولاد کربنی معمولاً کمتر از 20 میلی متر است. ظرفیت برش لیزر به طور کلی زیر 40 میلی متر است. کاربرد صنعتی فولاد ضد زنگ معمولاً زیر 16 میلی متر است و ظرفیت برش لیزر زیر 25 میلی متر است. 

با افزایش ضخامت قطعه کار، سرعت برش به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

ضخامت پیشنهادی مناسب برای دستگاه های برش لیزر به صورت زیر می باشد 

  • برش لیزر فایبر 30 میلی متر
  • برش واتر جت 100 میلی متر
  • برش پلاسما 120 میلی متر
  • برش سیم 60 الی 40 میلی متر

3. سرعت برش

سرعت برشی لیزر معمولاً 20 تا 60 میلی متر مربع و حداکثر آن 300 میلی متر مربع در دقیقه است. بدیهی است که سرعت برش لیزری سریع است و می توان از آن برای تولید انبوه استفاده کرد.

سرعت برش آب بسیار کند است و برای تولید انبوه مناسب نیست.

برش پلاسما سرعت برش آهسته و دقت نسبی پایینی دارد و برای برش صفحات ضخیم بیشتر مناسب است.

برای پردازش فلز، برش سیم دقت بالاتری دارد، اما سرعت آن بسیار کند است. گاهی اوقات لازم است از روش های دیگری برای سوراخکاری اضافی و رزوه کشی سیم برای برش استفاده شود.