برش لیزرهابه ابزار واقعی ساخت قطعات فلز تبدیل شده اند. آنها سوراخ ها را با سرعتی بی‌سابقه برش می‌دهند، که همین امر اتوماسیون حمل و نقل مواد را مهم‌تر کرده است. 

موارد تاثیر گذار روی لبه برش لیزر

1- متریال مرغوب

در اوایل به دست آوردن متریال ضخیم با سطح صاف دشوار بود اما در 15 سال گذشته، لیزرهای با قدرت بالا به سازندگان اجازه داده اند تا متریال ضخیم را برش دهند، اما گاهی اوقات کیفیت لبه ها آسیب می بیند.

2- نازل های مناسب

در فرآیند برش لیزر عوامل اصلی موثر بر عملکرد کیفیت برش شامل کیفیت پرتو لیزر , قدرت لیزر , سرعت برش , ضخامت قطعه کار , نوع متریال و غیره می‌باشند. علاوه بر این عوامل سر برش لیزر (Cutting Head) و نازل (nozzle) برش نیز از اهمیت زیادی برخوردار هستند
نازل به طور معمول در انتهای جلویی سر برش لیزر (Cutting Head) قرار دارد که به کنترل گاز کمکی و محافظت از لنز کمک می‌کند .

تاثیر نازل بر روی کیفیت برش لیزری

3- کنترل کیفیت

کنترل کیفیت نقش مهمی در تجارت دارد. از طریق نمونه گیری و کنترل فرآیند ، سازمانها می توانند عملکرد خود را بهبود بخشند. همین امر برای فرآیند برش لیزری نیز صادق است. با این حال ، این سوال مطرح می شود که چگونه می توان کیفیت برش فلز لیزری را بررسی کرد؟

وقتی صحبت از برش لیزری خوب و با کیفیت می شود ، احتمال ناهنجاری در فرآیند برش به حداقل می رسد. با این حال ، باید به سایر شاخص های کلیدی مهم عملکرد که بازخوردی در مورد سطح کیفیت برش لیزری ارائه می دهند توجه کرد.

به عنوان بخش بزرگی از تجارت ، سازمانها استانداردهایی تدوین کرده اند که پارامترهای برش لیزری با کیفیت را مشخص می کند. این استاندارد ها ISO DIN EN ISO 9013-2002 نام دارد و از الزامات لیزر و همچنین انواع برش های حرارتی می باشد. 


3- کیفیت پرتو لیزر

کیفیت پرتو لیزر با BPP اندازه گیری می شود. لیزرهای CO2 عموماً دارای BPP 8 تا 9 میلی متر هستند که به لیزر اجازه می دهد فولاد، ضد زنگ و آلومینیوم را با کیفیت لبه بسیار خوب برش دهد. لیزرهای فایبر به طور کلی دارای BPP 1 تا 3 میلی متر هستند که به لیزر اجازه می دهد تا مواد نازک تر را بسیار سریع برش دهد - اما کیفیت لبه در مواد ضخیم تر بدتر می شود. به همین دلیل است که لیزر CO2 برای متریال های ضخیم تر مناسب تر می باشد.

همه چیز درباره دستگاه برش لیزر CO2