درست است که اگر برش را با روش‌های سنتی مقایسه کنید، برش لیزر ، کاری پرهزینه است ولی با این حال، با توجه به مزایای برش لیزری و ارزش برای پول، در واقع مقرون به صرفه تر از سایر روش های فنی مانند برش واترجت است.

به طور کلی، هزینه برش لیزری به نیروی کار، زمان کل و پیچیدگی های طراحی بستگی دارد. با این حال، این یک دیدگاه بسیار گسترده است. اگر فاکتورها که هزینه کلی رادر نظر بگیرید، موارد زیر را مهم‌ترین آنها خواهید یافت.

1 - هزینه دستگاه برش لیزری

هزینه های دستگاه برش لیزری یک سرمایه گذاری اولیه است که بر دوام کلی و قیمتی که باید بپردازید تأثیر می گذارد. تجهیزاتی که برای شروع برش لیزری نیاز دارید نیاز به سرمایه گذاری قابل توجهی دارد و باید هزینه های نگهداری آن را نیز متحمل شوید.

به همین دلیل است که نزدیک شدن به خدمات برش لیزری به جای سرمایه گذاری در راه اندازی، رویکرد بهتری است. شما به تمام تخصص هایی که ممکن است نیاز داشته باشید دسترسی خواهید داشت و مجبور نخواهید بود بیش از آنچه لازم است هزینه کنید.

یک عامل مهم برای تعیین هزینه تجهیزات برش لیزری، نوع لیزر است. این صنعت یا از لیزر CO2 یا فایبر استفاده می کند. لیزرهای CO2 اندکی ارزانتر هستند اما در عملکردشان محدود بوده و هزینه عملیاتی بالایی دارند. از سوی دیگر، لیزرهای فایبر می توانند سریع تر، بهتر  برش دهند. حتی هزینه های عملیاتی نیز کم است. با این حال، قیمت دستگاه برش لیزر فایبر بسیار بالاتر از گزینه دیگر است.

با لیزر CO2 بیشتر آشنا شوید

2 - هزینه کارکرد دستگاه برش لیزر در دقیقه

پارامتر مهم دیگری که بر هزینه کلی خدمات برش لیزر تأثیر می گذارد، کل زمان صرف شده و نرخ کلی در دقیقه است. خدماتی که انتخاب می‌کنید بسته به پیچیدگی کلی، نوع لیزر و نیروی کار، نرخ مشخصی را به شما ارائه می‌دهد. پس از تنظیم نرخ، ارائه دهنده خدمات شما به سادگی آن را در کل زمان ضرب می کند تا قیمت نهایی را بدست آورد.

در طول مرحله طراحی یک پروژه، می توانید تصور کنید که یک پروژه یا قسمت خاص چقدر برای شما هزینه دارد. می توانید از یک ماشین حساب زمان برش لیزری برای تخمین هزینه های کلی که باید بپردازید استفاده کنید.

3 – هزینه حکاکی لیزری

بسته به نیاز پروژه، ممکن است مجبور شوید برخی از سطوح را نیز حکاکی کنید. حکاکی فرآیند ساده‌تری است، زیرا به جای عبور از آن، فقط سطح را به صورت خفیف برش می‌دهد تا اثری دائمی به جا بگذارد. میزان سطح حکاکی که در اختیار دارید، جنس متریال و عوامل متعدد دیگر تعیین کننده کل هزینه ای است که باید متحمل شوید.

بهترین نرم افزارهای برش و حکاکی لیزر

4 - هزینه متریال

به طور طبیعی، موادی که استفاده می کنید تأثیر مستقیمی بر هزینه های کلی برش لیزر پروژه شما خواهد داشت. بسته به مواد برش لیزر، هزینه برش لیزر در هر سانتی متر متفاوت خواهد بود زیرا هر ماده، صرف نظر از خواص مکانیکی، به دلیل در دسترس بودن و عوامل متعدد دیگر، هزینه های متفاوتی دارد.

به عنوان مثال، هزینه برش لیزری فولاد کمتر از آلومینیوم با عیار بالا خواهد بود، حتی اگر همه عوامل دیگر مانند طراحی و زمان مورد نیاز یکسان باشند. این به این دلیل است که آلومینیوم گران تر است. بنابراین، هزینه های خدمات برش لیزر شما به طور طبیعی بالا خواهد بود.

5- ضخامت 

هرچه مواد ضخیم‌تر باشد، زمان بیشتری طول می‌کشد تا لیزر به آن نفوذ کند و تمام آن را برش دهد. به همین دلیل است که ضخامت کلی مواد بر هزینه خدمات برش لیزر تأثیر می گذارد. قاعده کلی می گوید که هر چه دستگاه شما طولانی تر کار کند، هزینه ها بیشتر خواهد بود.

6 - تعداد سفارش

مدت زمان لازم برای گرم شدن لیزر نیز در هزینه های نهایی لحاظ می شود. برای سفارش‌های با حجم بالا، لیزر نیازی به تنظیم مجدد ندارد و می‌تواند مستقیماً به کار خود ادامه دهد. در نتیجه باعث کاهش هزینه های کل می شود.

7 - حمل و نقل 

در نهایت، لجستیک همچنین نقش مهمی در تعیین هزینه کلی خدمات برش لیزری که باید بپردازید بازی می کند. قیمت حمل و نقل به مقدار، وزن کلی، موقعیت جغرافیایی تامین کننده شما و قوانین کلی بستگی دارد. همه این عوامل با هم ترکیب می شوند تا هزینه های شما را افزایش دهند.

۶ روش ساده برای کاهش هزینه‌های برش لیزر

برخی از ملاحظات اضافی برای هزینه های بالای خدمات برش لیزری

در حالی که عوامل ذکر شده همیشه بر میزان هزینه برش لیزری شما تأثیر خواهند داشت. ملاحظات دیگری نیز وجود دارد که به طور کلی منحصر به خدمات برش لیزری است.

طراحی

طراحی شما تأثیر مستقیمی بر هزینه های کلی برش لیزر دارد. به عبارت ساده تر، طرح های پیچیده نیاز به پردازش کندتر دارند که زمان کلی دستگاه را افزایش می دهد و هزینه های شما را افزایش می دهد.

علاوه بر این، طرح های بسیار پیچیده نیز خطرات کلی پروژه را افزایش می دهد و حتی ممکن است نیاز به برخی تغییرات طراحی در مراحل پس از پردازش داشته باشد. که باعث افزایش بیشتر هزینه ها می شود.

سفارش های فوری 

مانند هر پروژه ای، زمان انجام پروژه نیز بر هزینه های پروژه شما تأثیر می گذارد. سفارش فوری به دلیل افزایش تقاضا به منابع بیشتری نیاز دارند. بنابراین، تنها گزینه باقی مانده پذیرش هزینه بالاتر خواهد بود.

استحکام متریال

استحکام مواد هم بر زمان برش لیزری و هم بر روش های حمل و نقل تاثیر می گذارد. فلزات سفت و محکم یا مواد دیگر ممکن است به زمان بیشتری برای کار لیزر نیاز داشته باشند، اما در حین حمل و نقل نیازی به ملاحظات خاصی ندارند.

از سوی دیگر، پردازش مواد شکننده برای لیزر بسیار آسان خواهد بود. با این حال، در هنگام حمل و نقل باید بیشتر مراقب باشید. مواد شکننده ممکن است برای همیشه تغییر شکل دهند و در نتیجه هم زمان و هم منابع هدر برود.

الزامات سفارشی

یکی دیگر از دلایل رایج برای افزایش هزینه های خدمات برش لیزر، نیاز اضافی برای سفارشی کردن قطعه است.

ویژگی‌هایی مانند حکاکی اضافی، لبه‌های تیز، گوشه‌های غیرمعمول یا هر چیز دیگری ممکن است به زمان ماشین یا هزینه کار اضافی نیاز داشته باشند. در نتیجه، هزینه کلی پروژه شما تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.