زمانی که فرآیند تولید محصول را شروع می‌کنید ، تصمیمات زیادی باید بگیرید . یکی از مهم‌ترین تصمیمات قبل از اتمام کار روکش و پوشش مناسب فلز برای فرآیند نهایی شدن می باشد. روکش مناسب می‌تواند تعدادی از مزایای باور نکردنی را از جمله مقاومت در برابر خوردگی ، دوام بیشتر ، جلوگیری از زنگ زدگی ، مقاومت الکتریکی ، رسانایی الکتریکی و زیبایی‌ بیشتر را برای قطعات شما فراهم سازد .

برای آشنا شدن با اهمیت این موضوع به گزینه های موجود نگاهی مختصر می اندازیم . لطفا تا آخر این مقاله همراه ما باشید .

1- آنودایز (Anodization)
آنودایز یک روکش برای قطعات آلومینیوم می باشد . آلومینیوم دارای یک پوشش اکسید طبیعی است و فرآیند آنودایز یک لایه جدید به آن اضافه کرده و دوام آن را بیشتر  می کند . در نتیجه آلومینیوم نسبت به سایش و خوردگی بسیار مقاوم شده و  استحکام آن بیشتر می شود . ایراد اصلی آنودایز این است که نمی توان به طور یکنواخت سطح را روکش کرد در نتیجه نمی توانیم از سطوح و اشکال سیقلی و بی نقص استفاده کنیم .


2- پرتاب ساینده ها یا بلاستینگ ( Blasting )

فرایند بلاستینگ با استفاده از مواد ساینده و سرعت بالا برای صاف کردن , فرم دادن به منظور روکش روی فلزی استفاده می شود. 

دو نوع عمده از بلاستینگ وجود دارد که یکی از آنها انفجار مهره یا شات بلاست نام دارد . در این روش با فشار بالا و انفجار مهره های شیشه های بر روی سطح فلز باعث حذف رسوبات و دیگر عوامل می شود . نوع دیگر بلاستینگ سند بلاست نام دارد که عملکرد آن شبیه به شات بلاست است ولی مواد ساینده آن متفاوت می باشد. لازم به ذکر است شات بلاست با محیط زیست سازگارتر می باشد.

3- براشینگ ( Brushed Metal )

براشینگ یا خشدار کردن فرآیندی است که اغلب برای حذف نقص‌ها از روی سطح فلز به کار می‌رود .با استفاده از این روش سطح فلز برای مصارف تزئینی یا دکوراتیو مورد استفاده قرار می گیرد . 

4- پولیش و پرداخت ( Buffing and Polishing )

زمانی که می‌خواهید به سطوحی بی‌اندازه صاف و یا درخشندگی بیشتری داشته باشید, پولیش و پرداخت بهترین عملکرد را دارد . پرداخت برای حذف هر گونه خطی که ممکن است بر روی سطح فلز وجود داشته باشد استفاده می‌شود , و همچنین می‌تواند برای ایجاد یک روکش درخشان به کار رود . پولیش با ایجاد الگوی های درشت در سطح باعث حذف خش ها می شود.

5-اکسید سیاه (Blackening)

این روش در دمای بالا یک لایه اکسید روی سطح بیرونی فلز ایجاد می کند. روکشی مات روی سطح ایجاد شده که باعث می شود در برابر خوردگی،سایش مقاوم شده و طول عمر قطعه بیشتر شود . همچنین دوام و کیفیت قطعات را نیز بالا می برد.


6- سایش ( Grinding )

ساییدن یک روش رایج برای ایجاد روکش نهایی قطعات فلزی است. در طول فرآیند سایش از اصطکاک برای صاف کردن سطوح استفاده می شود. برای ایجاد سطوحی صاف روش های مختلفی از این فرآیند وجود دارد . 


7- آبکاری ( Plating )

آبکاری یک دسته گسترده از ایجاد روکش برای سطوح فلزات می باشد. یکی از روش های آبکاری , آبکاری الکتریکی Electroplating است که با استفاده از جریان الکتریکی یک لایه نازک به سطح فلز اضافه می شود.در آبکاری الکترولس Electroless plating نیز با استفاده از  ذرات نارسانا شاهد سطحی صاف و سیقلی خواهیم بود .

در روش دیگر که نام آن Immersion plating است و کمتر مورد استفاده قرار می گیرید با تبادل اتم ها برای کاهش یون های فلز آبکاری انجام می شود . سعی کنید برای بهترین بازدهی روکش قطعات فلزی از روش  آبکاری مناسب استفاده کنید.


8- رنگ ( Painting )

اگر به دنبال یک روش ساده برای روکش قطعات فلزی هستید , همیشه می‌توانید رنگ را امتحان کنید. رنگ یک روکش غیر فلزی را به نمای بیرونی قطعات شما اضافه می‌کند . اغلب افراد از رنگ برای ایحاد روکش استفاده می‌کنند زیرا دیگر روش ها هزینه های بیشتری در پی خواهد داشت .


9- انفعال ( Passivation )

همانطور که آنودایز روشی است که تنها برای آلومینیوم استفاده می شود , انفعال روشی است که برای استیل مورد استفاده قرار می گیرد. در طول فرآیند انفعال , قطعه در معرض اکسیژن قرار می‌گیرد و سپس لایه محافظ اکسید روی سطح بیرونی تشکیل می‌شود . استیل به طور طبیعی در برابر خوردگی مقوام است اما فرآیند انفعال این امر را تقریبا غیر ممکن می‌سازد . تنها چالش اکسیداسیون , حذف کامل هر گونه آلاینده از روی سطح می باشد که ممکن است در خود فرآیند اختلال ایجاد کند .


10- پوشش پودری ( Powder Coating )

روکش پودری یک فرآیند خودکار ساده برای اضافه کردن پوشش غیر فلزی به سطح خارجی قطعات فلزی است . پوشش پودری یکی از محبوب‌ترین انواع ایجاد روکش فلز است چون سریع , موثر ، مقرون‌به‌صرفه و سازگار با محیط‌زیست است . اگر به دنبال یک روش با کیفیت و بادوام برای قطعات فلزی هستید, پوشش پودری جزء بهترین گزینه‌ها می باشد.


11- ارتعاشی (Vibratory)

این کار با قرار دادن قطعات در ماشین‌هایی که خش و خطوط را از بین می‌برند انجام می شود. همچنین باعث روشن تر شدن و تمیز تر شدن قطعات نیز می شود . در کل روشی سریع و موثر برای روکش نهایی قطعات به صورت صاف و سیقلی می باشد .


اگر شما برای انتخاب نوع مناسب پوشش قطعات فلزی خود نیاز به راهنمایی دارید با تیم تخصصی رخ - ( 02167265 ) تماس بگیرید.