Cutting Head یا (سر برش لیزر ) بخش مهمی از دستگاه برش لیزر فلزات بوده که برای تولید انرژی اشعه لیزر استفاده می شود.

سر برش لیزری به طور کلی شامل 4 قسمت می باشد

  • نازل 
  • لنز
  • سیستم کمکی
  • ردیابی فوکوس اتوماتیک

1- نازل

 نازل معمولاً  هم محور با سر برش لیزری است و اشکال مختلفی دارد: استوانه ای ، مخروطی ، زوم  

انتخاب نازل باید مناسب باشد به طوری که دیافراگم آن باید بزرگتر از پرتو اشعه باشد. به عبارت دیگر ، پرتو لیزر نمی تواند هنگام عبور از نازل به دیواره آن برخورد کند.

نازل های کالیبر بزرگ نیاز به فوکوس دقیقی نداشته ولی نازل های کالیبر کوچک به فوکوس بیشتری برای پرتوهای لیزر احتیاج دارند. بنابراین ، لازم است مطمئن شوید که پرتو اشعه لیزر کاملاً با قطر نازل مطابقت داشته باشد . در کاربردهای عملی ، از آنجا که خروجی گاز کمکی نیز در قسمت نازل است ، انتخاب کالیبر مناسب بسیار مهم است. اگر قطر نازل بسیار کوچک باشد ، میدان گاز دچار مشکل شده و نازل به دلیل درجه حرارت بالا تا حدی تغییر شکل می دهد.

" تاثیر نازل بر روی کیفیت برش لیزری" این مطلب را از دست ندهید

2- لنز

لنز مستقیماً بالای نازل قرار داشته و وظیفه اصلی آن تمرکز پرتو اشعه لیزر برای به دست آوردن یک نقطه پر انرژی است. آینه های فوکوس لنز را می توان به دو نوع انتقال دهنده و بازتاب دهنده تقسیم کرد.

انواع مختلفی از مواد لنز وجود دارد ولی سلنید و روی بهترین انتخاب برای لنز هستند. این نوع از لنز ها قابلیت عبور نور فوق العاده بالا و کمترین جذب نور را دارا هستند.

به طور کلی ، هرچه فاصله کانونی لنز کمتر باشد ، قطر نقطه بعد از فوکوس کوچکتر بوده و عمق کانونی کمتری دارد. "عمق فوکوس به فاصله بین دو نقطه نورانی با 5٪ تغییر در قطر دو طرف نقطه کانونی اشاره دارد که به آن محدوده برش موثر نیز گفته می شود."

هنگام برش صفحات ضخیم ، عمق فوکوس کم بر کیفیت برش لیزر تأثیر جدی گذاشته و منجر به ایجاد سوراخ می شود. علاوه بر این باعث می شود  ، فاصله بین سر برش لیزر (Cutting Head) و قطعه را کم کرده و در نتیجه متریال برش خورده به داخل آن نفوذ کند .بنابراین  بهتر است از فاصله کانونی مناسب برای فرآیند برش لیزر استفاده کنیم.

3- سیستم کمکی

سیستم کمکی به 2 قسمت خنک کننده آب و گاز کمکی  تقسیم می شود  .

سیستم خنک کننده آب وظیفه ی محافظت از سر برش لیزری را دارد  .

گاز کمکی به منظور حذف ضایعات از روی قطعات برش در زمان انجام کار می باشد و درنتیجه برش با کیفیت و تمیزی خواهیم داشت همچنین به سرعت برش لیزر سرعت می بخشد.

" راهنمای انتخاب گاز کمکی برای دستگاه برش لیزر

4- ردیابی فوکوس اتوماتیک

این سیستم طوری طراحی شده که از فوکوس ، اطمینان حاصل کند. با توجه به نیاز های مختلف دستگاه روی سر برش لیزر نصب شده تا میزان خطای برش را به حداقل برساند.

سیستم ردیابی فوکوس دارای حسگر ردیابی است یعنی زمانی که سطح ، ناهموار می شود به طور خودکار تغییر را تشخیص داده و ارتفاع سر برش لیزر را با قطعه تنظیم می کند به طوری که فاصله بین سر برش لیزری و سطح قطعه کار همیشه یکسان خواهد بود .