برش متریال غیر فلزی منعکس کننده با استفاده از فناوری لیزر CO2 همیشه یک عملیات پیچیده بوده است. با توجه به مسائل احتمالی که ممکن است پیش بیاید بسیاری از شرکتهای خدمات برش لیزر برای برش این فلزات خود داری کنند.

هدف این مقاله این است که چرا برش لیزری فلزات انعکاسی بسیار مشکل است و چرا اغلب روش های دیگر برش توصیه می شود و در نهایت بهترین روش برش برای این نوع متریال در ضخامت های مختلف چیست.

چه چیزی فلزات را "منعکس کننده" می کند؟

در مرحله اول ، ما باید به آنچه که به عنوان یک فلز بازتابنده است نگاه کنیم. 

به خوبی شناخته شده است که نقره و آلومینیوم دو فلز بازتابنده روی زمین محسوب می شوند (نقره می تواند تا 95 light از نور مرئی را منعکس کند) و معمولاً در آینه های خورشیدی ، پنجره های خورشیدی ، عینک آفتابی و جواهرات استفاده می شود.
فلزات بازتابنده دیگری مانند طلا ، مس ، برنج و برنز که به آنها فلزات زرد گفته می شود نیز برای برش لیزر با دستگاه های CO2 مشکل ساز هستند
اگرچه استیل به طور معمول یک فلز بازتابنده در نظر گرفته نمی شود اما می تواند پس از اتمام کار با جلا دهنده ها ، برخی از ویژگی های بازتابندگی را نشان دهد. این امر می تواند باعث ایجاد مشکل در برش لیزری شود ، بنابراین از روکش پلاستیک برای برش استفاده می شود تا خطر را به حداقل برساند.

چرا برش لیزری فلزات بازتابنده مشکل است؟

استفاده از پرتوهای نور و آینه توسط دستگاه های لیزری در زمان برش لیزری متریالی مانند آلومینیوم ، خود پرتو لیزر می تواند به طور بالقوه توسط ورق منعکس شده و مجدداً به لنز و آینه های لیزر تابیده شود و به طور حدی آسیب قابل توجهی به دستگاه وارد کند.
اگرچه پوشاندن ورق در یک پوشش غیر بازتاب کننده ممکن است به عنوان یک درمان مناسب به نظر برسد ، اما سطح ورق فلزی تنها منبعی نیست که می تواند بازتاب مخرب ایجاد کند. ماهیت ذاتی برش لیزری احتمال وجود فلزات مذاب در حین برش وجود دارد که موجب آسیب می شوند

آیا می توانید فلزات بازتابنده را با لیزر برش دهید؟

با وجود خطرات پرتوهای منعکس شده  این متریال را می توان با لیزر برش داد.
اگر با دقت خاصی و با پارامترهای برش تنظیم شود ، احتمال آسیب ناشی از بازتاب را می توان به میزان قابل توجهی کاهش داد و لیزر CO2 می تواند متریالی مانند آلومینیوم و غیره را برش دهد.
علاوه بر این ، بسیاری از دستگاههای برش لیزری مدرن دارای ایمنی مناسب برای جلوگیری از آسیب به تجهیزات برش هستند. 

حسگرهای سر لیزر ( Cutting Head ) میزان تابش را کنترل می کنند و در صورت بازتاب بیش از حد اشعه به داخل لنز قبل از هرگونه آسیب لیزر را بطور خودکار خاموش می کنند.

با توجه به ملاحظات زیادی از قبیل تنظیم دستگاه و نوع ورق بازتاب کننده قبل از برش این فرآیند با سرعت کمتری انجام خواهد شد ولی یک جایگزین مدرن به حساب می آید.

قلب دستگاه برش لیزر ( Cutting Head )

روش های برش توصیه شده برای متریال بازتابنده در ضخامت های مختلف

روش   برش پیشنهادیضخامتنوع متریال
Fibre   Laser≤ 10mmآلومینیوم
CO2 Laser10   – 15mm
Waterjet>   15mm
Fibre Laser≤ 10mmبرنج
CO2 Laser10 – 15mm
Waterjet> 15mm
Fibre Laser≤ 10mmمس
CO2 Laser10 – 15mm
Waterjet> 15mm
Fibre Laser≤ 10mmبرنز
CO2 Laser10 – 15mm
Waterjet> 15mm