فن‌آوری CNC نه تنها تولید صنایع سنتی را با سرعت و کیفیت بالا به روز رسانی می‌کند بلکه بخشی از کار های تکراری و سنگین را نیز از بین می‌برد .

به عنوان یک شاخه کاربردی اصلی از CNC ، فن‌آوری‌های برش لیزری در این دهه‌ها به طور گسترده ای به اوج خود رسیده است . از این رو قصد داردیم درباره ۵ فن‌آوری برش CNC به اختصار صحبت کنیم .

CNC چیست و چه نقشی در تولید مدرن دارد؟

۱- برش لیزری

به طور گسترده ای در صنایع مختلف استفاده می‌شود. برش لیزری برای برش فلزات ، چوب ، اکرلیک و غیره مناسب است . رایج‌ترین ماشین برش لیزری ، لیزر کربن دی‌اکسید ( CO۲ ) است.

مزایای استفاده از برش لیزر

۲- برش سوخت اکسید

برش سوخت - اکسید به هنگام برش فلزات نازک‌تر به بهترین نحو عمل می‌کند . در مقایسه با برش لیزری و برش پلاسما , این روش برای تولید کنندگان مقرون‌به‌صرفه است .

۳- ماشینکاری تخلیه الکتریکی (EDM)

روش EDM تا حدودی قدرتمندترین روش برش در میان این ۵ تکنولوژی برش می‌باشد , زیرا می‌تواند تقریبا ً هر ماده‌ای ،حتی سخت‌تر از فولاد را برش دهد . EDM یکی از روش های برش است که قطعه کار و نازل یکدیگر را لمس نمی‌کنند .

۴- برش پلاسما

برش پلاسما حرارت تولید شده توسط قوس الکتریکی با دمای بالا تولید کرده و برای ذوب شدن متریال را مورد استفاده قرار می‌دهد . این روش به خصوص در مورد ورق‌های فلزی نازک‌تر استفاده زیادی دارد.

برش پلاسما چیست؟ + انواع مختلف برش پلاسما

۵- برش واتر جت

برش واتر جت می‌تواند به طور خودکار توسط کامپیوتر کنترل شود و هر ماده‌ای به جز شیشه را برش می دهد . این تکنیک با استفاده از مقدار زیادی فشار و سرعت متریال را برش می دهد  . یکی از مزایای این روش این است متریال برش را می‌توان با آب حل کرده و بازدهی برش را به طور قابل‌ملاحظه‌ای افزایش داد.