اهمیت فلز در صنعت امروز

دنیای امروز بدون سازه های فلزی که کاربرد آنها از صنعت خودرو تا ساخت پل ها گسترش می یابد، غیرقابل تصور است. اگرچه هر روز از مفاهیمی مانند آهن، فلز و فولاد استفاده می شود، اما این سوال پیش می آید که آیا تفاوتی بین آنها وجود دارد؟ یکی از اشتباهات رایجی که از قبل  وجود داشته ، یکسان سازی یا استفاده از اصطلاحات آهن، فلز و فولاد به عنوان مترادف است.

با این حال، تفاوت خاصی در اصطلاحات فوق وجود دارد، از تعریف مفهومی خود گرفته تا نحوه به دست آوردن فولاد یا آهن در وهله اول.


فلزات از چه چیزی تشکیل می شوند ؟

فلزات، عناصر شیمیایی هستند که نام خود را به لطف پیوند فلزی که از طریق آن اتم‌های شبکه بلوری به هم متصل می‌شوند، گرفته‌اند. با نگاهی به منشور شیمی، فلزات موجود در طبیعت را می توان به صورت خالص و بدون هیچ گونه افزودنی یافت. علاوه بر این، هر فلز دارای خواص فیزیکی و شیمیایی است که رفتار آن ها را شکل می دهد.
علاوه بر تقسیم بندی فوق، فلزات را می توان به فلزات گرانبها، نیمه قیمتی و معمولی تقسیم کرد. طبقه بندی فلزات از نظر گرانبها به مقاومت آنها در برابر خوردگی بستگی دارد. بنابراین فلزات گرانبها در برابر انواع خوردگی مقاوم هستند در حالی که فلزات معمولی در معرض اثر خورندگی هستند.
تمام فلزات دارای سطح براق و خواص پردازش عالی هستند. با این حال، به دلیل خاصیت بازتابی، برش لیزری را با مشکلاتی روبه رو می کند.

آیا تفاوتی بین فلز و فولاد وجود دارد؟

جواب بله است . به دلیل خواص شیمیایی، فولاد ضد زنگ (استیل) را نمی توان به عنوان فلز محسوب کرد، بلکه در طبقه بندی آلیاژ به شمار می رود . بنابراین فلزات در ساختار خود برخلاف فولاد ضد زنگ ، هیچ گونه افزودنی ندارند.
اما علیرغم اینکه فولاد، فلز نیست اما بعضی از خواص فلزات را دارا می باشد. به عنوان مثال، صفحات فولادی می توانند مانند فلزات سطحی براق داشته باشند همچنین  فولاد مانند تمام فلزات یک مولد برق و حرارت خوب است. با این وجود، به دلیل ترکیب آن، نمی توان آن را در دسته فلزات ،قرار داد.

تفاوت بین آهن و فولاد چیست؟

آهن را می توان به عنوان یک ماده خام مورد استفاده در ساخت آلیاژها و اجزایی مانند پیچ طبقه بندی کرد.
یکی از تفاوت های قابل توجه فولاد و آهن ، خواص آن است. به همین دلیل است که فولاد ضد زنگ (استیل) بر خلاف آهن در برابر خوردگی مقاوم است، رسانایی حرارتی و خواص خوبی دارد که آن را به یکی از پرکاربردترین فلزات ساختمانی تبدیل می کند.