همراه با افزایش تقاضا برای برش فلز، فن آوری های جدید برش در حال توسعه است. که دقیق و مقرون به صرفه هستند.  رایج ترین آنها برش لیزر، برش پلاسما یا برش با جت آب است. سوال اینجاست که بهترین تکنیک برش فلز کدام است؟

مقایسه تکنیک های مختلف برش فلز

  • برش لیزر فلزات

برش لیزری فلزات به مدت 25 سال است که مورد استفاده قرار می گیرد و فناوری برش به طور مداوم در حال بهبود است. از ابتدا استفاده از لیزرها به ویژه دستگاه های CNC، برش لیزری دقت بالا و هزینه مقرون به صرفه ای داشته است . بسته به قدرت، فناوری لیزر می تواند فلز نرم را تا ضخامت 0.5 میلی متر، حداکثر ضخامت 20 میلی متر برش دهد.بنابراین از برش لیزری در برش انواع فلزات و با حداکثر ضخامت استفاده می شود.

مزایای استفاده از برش لیزر

  • برش پلاسما

برش پلاسما برای اولین بار در سال 1960 که مورد استفاده قرار گرفت. در چند سال گذشته این تکنیک انقلابی را در برش به وجود آورده است . روش های برش جدیدی ایجاد شده است که باعث افزایش دقت، ضخامت و همچنین کیفیت برش شده است.
برش پلاسما معمولاً برای فلزاتی با ضخامت 8 تا 30 میلی متر استفاده می شود.

برش پلاسما چیست؟ + انواع مختلف برش پلاسما

  • برش فلز با آب (واتر جت)

برش فلز با  آب در کاربرد و عمل همانند دو روش برش قبلی است. اصل عملیات برش آب شامل تسریع مخلوط آب و ساینده می باشد. با چنین سرعتی، آب به داخل فلز نفوذ کرده و باعث ایجاد برش می شود.
یکی از مزایای اصلی این روش ، دقت بالا و ایجاد دمای پایین در هنگام برش است. این مزیت باعث می شود که فلزات 100 میلی متری را برش دهد .

ماشینکاری واتر جت چیست ؟ + مزایا و معایب

کدام تکنیک برش را باید انتخاب کنید؟

هنگامی که نوبت به انتخاب بهترین روش برش فلز می رسد، ابتدا باید دقت مورد نیاز  و خواص متریال برش را در نظر گرفت. علاوه بر این، لازم است زمان انجام کار نیز لحاظ شود.
بنابراین، برش لیزری برای فلزاتی که نیاز به پردازش پیچیده‌ و دقیق‌تری دارند، توصیه می‌شود. در عمل، این بدان معناست که برش لیزری برای ضخامت‌های فلزی تا 10 میلی‌متر، که خاصیت بازتابی بالایی ندارند ، مقرون به صرفه‌تر است. به همین ترتیب، برش پلاسما برای فلزات تا ضخامت 30 میلی متر مقرون به صرفه تر است. اغلب از برش پلاسما برای ورق هایی با ابعاد بزرگتر و ضخیم تر استفاده می شود. برش آب برای فلزات تا ضخامت 460 میلی متر یا فلزات حساس به دما توصیه می شود.