آلومینیوم سومین فلز گسترده روی زمین است و از ترکیب سیلیکون، اکسیژن و گوگرد ساخته شده است. در صنعت فلزات، آلومینیوم پس از فولاد پرمصرف ترین فلز است.

آلومینیوم به عنوان یکی از فلزات اصلی در صنعت

آلومینیوم با 7.3%، سومین فلز پرکاربرد روی زمین است. با این حال، برای مدت طولانی، جهان از وجود و نحوه تولید آن اطلاعی نداشت. مرد انگلیسی به نام سر همفری دیوی، دقیقا 208 سال پیش در سال 1808 وجود این ماده را کشف کرد و در سال 1854 اولین راه ها برای به دست آوردن این فلز مهم ابداع شد.

فرآیند تکنولوژیکی تولید آلومینیوم

آلومینیوم با استفاده از فرآیند هال هرولت یا فرآیند بایر تولید می شود. فرآیند بایر شامل به دست آوردن آلومینا از سنگ بوکسیت است. به طور کلی برای تولید دو تن آلومینیوم  چهار تن بوکسیت لازم است.

آلومینیوم به عنوان یک فلز سازنده

از آلومینیوم به دلیل مقاومت آن در برابر خوردگی، استحکام و جرم کم در ساخت اجسام یا قطعات مختلف استفاده می شود. به همین دلیل برخی از قطعات خودروها و هواپیماها از آلومینیوم ساخته می شوند.

خواص آلومینیوم

همانطور که قبلا گفته شد آلومینیوم به دلیل خواصی که دارد در صنایع متعددی کاربرد دارد که از جمله مهمترین خواص آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دارای یک سوم وزن فولاد
  • خواص کششی و استحکام خوب
  • خواص عالی در دماهای پایین
  • رسانایی حرارتی 13 برابر بیشتر از فولاد ضد زنگ (استیل)
  • خاصیت مغناطیسی ندارد
  • پردازش خوب
  • مقاومت عالی در برابر عوامل خارجی
  • هدایت الکتریکی عالی

تامین ورق های برش لیزر ( آهن ، استیل ، آلومینیوم ، گالوانیزه )

برش لیزری آلومینیوم

آلومینیوم همانند بیشتر فلزات دارای خاصیت بازتابی است. خاصیت انعکاسی آلومینیوم می تواند باعث تخریب یا آسیب به لیزر شود
بازتاب یا انعکاس اشعه چیست؟
انعکاس یکی از خواص فلزات است که باعث دفع پرتوها (مثلا نور) به سمت منبع می شود که در مورد برش لیزری به معنای انعکاس پرتو لیزر به دستگاه برش لیزر است.

برش لیزر فلزات منعکس کننده

به دلیل خاصیت انعکاسی آلومینیوم، قبل از برش، یک لایه پوشش که مانع انعکاس آن می شود،اضافه می شود.
به همین دلیل است که هنگام برش لیزر آلومینیوم ، باید پارامترهای برش را با دقت تنظیم کرد که انعکاس را به حداقل کاهش دهد یا کاملاً از بین ببرد.
اکثر دستگاه های لیزری امروزی دارای سیستمی هستند که مخصوص برش آلومینیوم طراحی شده است . این دستگاه ها از پارامترهای برش پیروی می کند و پس از وقوع یک بازتاب بحرانی احتمالی، پرتو لیزر را خاموش کرده و از آسیب احتمالی جلوگیری می کند.