مقاومت و انعطاف قابل توجه آلومینیوم آن را به یکی از مفیدترین فلزات تبدیل کرده است. از ساخت و ساز تا کالاهای مصرفی، خدمات آلومینیوم بدون آن غیرممکن است. یکی از دلایل سازگاری آن این است که برخلاف فولاد زنگ نمی‌زند اما. با این حال در اثر خوردگی ، اکسیده می شود. با آنودایز کردن ، آلومینیوم در برابر سایش و خوردگی مقاوم تر می شود.

یکی از مزایای آنودایز رنگ آن است که طیف های رنگی متفاوتی دارد.


روش آنودایزینگ چگونه است ؟

معمولاً آلومینیوم در محلول الکترولیتی قرار گرفته و جریان الکتریکی از آن عبور می کند. فلز به عنوان الکترود مثبت یا آنود (anode) مدار الکتریکی عمل می کند.

آلومینیوم چندین مرحله تمیز کردن، آنودایز کردن و آب بندی را طی می کند. در برخی موارد، یک مرحله رنگ‌آمیزی نیز وجود دارد (رنگ‌های آلومینیومی آنودایز شده).

آنودایز کردن فلز یک فرآیند نسبتاً سریع بوده ولی اثرات آن می تواند تا زمانی که فلز در حال استفاده است دوام داشته باشد.

طرح های زیبا و پایدار

بر خلاف پوشش و سایر پرداخت های سطحی، آنودایز یک لایه روی فلز نیست، بلکه بخشی از آن است. درخشش زیبا فلز در طول فرآیند افزایش می یابد.

هنگامی اضافه شدن رنگ به محصولات آلومینیومی تطبیق پذیری بیشتری به کاربرد آنها می دهد. به طور مثال در لوازم خانگی ساخته شده از آلومینیوم رنگی شاهد جذابیت بیشتری خواهیم بود.مزایای آنودایز فلز

آلومینیوم آنودایز شده برای محصولاتی که در معرض ضربه و ساییدگی زیادی هستند توصیه می شود. این فرآیند به سبب دوام بیشتر قطعات انجام می شود .