قبل از شروع برش لیزری، باید در مورد کیفیت احتمالی پس از اتمام فرآیند برش، اطلاع کسب کنیم. ما توصیه هایی از کارشناسان مجرب در زمینه برش لیزر فلزات را برای شما تهیه کرده ایم .  لطفا تا انتها مقاله با ما همراه باشید . 

نگهداری منظم 

برای انجام هرچه بهتر برش، برش لیزری نیاز به سرویس و تمیزکاری منظم دارد. با این حال، بسیاری از شرکت ها اهمیت نگهداری منظم را فراموش می کنند.

قبل از هر پروژه برش لیزر ، سه سوال مهم مطرح شده تا کیفیت نهایی پروژه تضمین شود.

1- آیا لنزهای برش لیزری به طور منظم تمیز می شوند؟

لنزهای برش یکی از مهم ترین پارامترهایی هستند که بر کیفیت برش تاثیر می گذارند. 

از آنجایی که در حین برش، فرآیندهایی که منجر به تشکیل لایه روی لنز می شود کیفیت برش را کاهش داده و اپراتور مجبور است لنز را پس از تعداد معینی از دوره های برش تمیز کند. 

با این حال، در هنگام تمیز کردن، باید به نحوه تمیز کردن توجه داشت زیرا لنز برش ممکن است آسیب ببیند یا به طور کامل تمیز نشود و لایه نازکی از خاک روی آن باقی بماند.

2- آیا نازل در مرکز قرار دارد؟

نازل در فرآیند برش لیزری نقش بسیار مهمی دارد و علاوه بر هدایت پرتو لیزر و هدایت آن به فلز، گاز کمکی را نیز عبور می دهد.

به همین دلیل اپراتور باید بعد از تعداد مشخصی از چرخه های برش، مرکز نازل را با هدایت پرتو به مدت حدود 1 ثانیه بررسی کند. پس از این ، باید مطمئن شوید که سوراخ ایجاد شده به خوبی در مرکز قرار دارد.

از آنجایی که سوراخ ابعاد بسیار کوچکی دارد، به اپراتور توصیه می شود از ذره بین استفاده کند. موقعیت مناسب نازل علاوه بر افزایش دقت برش ، می تواند سرعت برش را تا 40 درصد افزایش دهد.


تاثیر نازل بر روی کیفیت برش لیزریآیا برش لیزری فوکوس دارد ؟

علاوه بر نگهداری منظم و به موقع از لنز اپتیک برش، لازم است پس از تعداد معینی از چرخه های برش، آن را فوکوس کنید. 

دستگاه های برش لیزری مدرن دارای سیستمی هستند که بدون نیاز به هیچ گونه مداخله ای توسط اپراتور، آن را به طور خودکار متمرکز می کند. با این حال، در دستگاه های برش لیزری قدیمی، اپراتور باید فردی باشد که فرآیند فوکوس را تکمیل می کند.

فوکوس توسط اپراتور انجام می شود که یک پرتو لیزر کم توان را رها می کند و سیستم فوکوس در برش لیزر را مدیریت می کند. رعایت رنگ پرتو لیزر ضروری است. هنگامی که به رنگ آبی شد، اپراتور باید مقادیر را یادداشت کند و کل روش را سه بار تکرار کند. میانگین نتیجه به دست آمده توسط این فرآیند توسط اپراتور وارد سیستم برش لیزری می شود و در نتیجه لنز اپتیک متمرکز می شود .

رابطه فوکوس لنز و ضخامت متریال

این سوالات تنها برخی از دستورالعمل هایی است که منجر به بهبود کیفیت لیزر می شود. با این حال، کلید بهبود کیفیت و افزایش طول عمر برش های لیزری، تعمیر و نگهداری منظم است. تعمیر و نگهداری منظم علاوه بر افزایش سرعت، کیفیت برش لیزر را با همان هزینه افزایش می دهد.