برش لوله شامل شکاف،برش، شیار زدن و ماشینکاری می باشد. معمولاً برای این کارها از روش های سرد ، گرم و سنگ زنی استفاده می کنند. برای قطعات کوچک تر انتخاب روش بهترین گزینه می باشد ولی این روش سبب راندمان پایین تولید و آلودگی محیط زیست می شود .با پشرفت تکنولوژی دستگاه برش لیزر به تدریج جایگزین روش های قدیمی شده و سرعت تولید محصولات را بهبود می بخشد .


سه روش برش متداول

1- برش سرد

روش های پردازش سرد برش لوله عمدتاً عبارتند از: برش ماشینی اره، برش سیم، برش آب، پانچ، و غیره می باشد .در این روش راندمان پایین بوده و نمی تواند نیازهای تولید انبوه را فراهم کند.

2- برش گرم

روش های پردازش حرارتی برش لوله عمدتاً عبارتند از: هوا برش ، برش پلاسما و برش لیزر . در این سه روش با ذوب کردن لوله عمل برش اتفاق می افتد. هوا برش معمولاً برای برش های قطعات کوچک استفاده می شود. در برش پلاسما سرعت برش بیشتر بوده ولی کیفیت نهایی مطلوب نیست. در برش لیزر هزینه بیشتر بوده ولی کیفیت و دقت بالا می رود .3- برش سنگ زنی

این فرآیندی بین روش گرم و روش کار سرد است. فرآیند برش توسط چرخش چرخ سنگ زنی با سرعت بالا انجام می شود. لوله پس از برش کیفیت خوبی نداشته و نیازمند پرداخت کاری می باشد. 


مزایای استفاده از دستگاه برش لوله لیزری

سه مزیت برش لیزر نسبت به روش های دیگر 

  • انعطاف پذیری

چگونه یک برش لیزری لوله می تواند انعطاف پذیر باشد؟ با استفاده از برش لیزر می توانید هر شکلی را که روی لوله فولادی ضد زنگ (استیل) برنامه ریزی شده است برش دهید.

 شکلی که باید پردازش شود را می توان به طور انعطاف پذیر و سریع توسط برنامه کامپیوتری تغییر داد. انعطاف پذیری بالای دستگاه برش لیزر لوله می تواند منجر به حذف قالب ها در برش کاری شود که خود امری بسیار مهم برای سرعت بخشیدن به تولید می شود.

  • دقت

در مقایسه با تجهیزات پردازش سنتی مانندبرش پلاسما - برش آب، برش لیزری بسیار دقیق تر است . برش لیزر صاف و تمیز و بدون از دست دادن حاشیه برش می باشد .

  • راندمان بالا

راندمان برش بالا باعث تولید انبوه می شود. تمام عملیات برش لیزری را می توان به عنوان یک عملیات پیوسته انجام داد و زمان لجستیک را تا حد زیادی کاهش داد. در برش لوله های بزرگ با ابعاد تقریبی 6 متر استفاده از این روش با وجود گیره های دستگاه باعث سرعت بخشیدن به عملیات برش می شود .