اگر می خواهید فلز را برش دهید، راه های زیادی برای دستیابی به آن وجود دارد، از اره کردن و همچنین برش هوا، آتش، پلاسما و غیره. اما این روش‌های برش کامل نیستند، بنابراین برش واتر جت و برش لیزر اختراع شدند که به طور گسترده‌ای برای برش فلزات استفاده می‌شوند. به نظر می رسد که این دو روش نیز موثرترین راه حل های برش در صنعت هستند.

ماشینکاری واتر جت چیست ؟ + مزایا و معایب

متریال قابل برش 

تقریبا هیچ محدودیتی در مورد متریالی که می توان با واترجت برش داد وجود ندارد. برش با واتر جت باعث ایجاد گرما در مواد نمی شود و در نتیجه از ذوب، تاب برداشتن، خم شدن و سوختن مواد جلوگیری می کند. متریال متداول برای برش با واترجت شامل پلاستیک، لاستیک، سنگ، کاشی و سرامیک، فولاد ضد زنگ  (استیل ) و سایر فلزات هستند.

لیزرها می توانند طیف وسیع تری از فلزات از جمله فولاد ضد زنگ و فولاد کربنی و همچنین آلومینیوم و انواع آلیاژها را برش دهند. برخی از لیزرها می توانند مواد نارسانا مانند چوب، شیشه یا پلاستیک را برش دهند، اما گرمای تولید شده توسط لیزر می تواند بر برخی از محصولات فلزی تأثیر بگذارد.

ضخامت برش

واتر جت : هیچ محدودیتی برای ضخامت برش واتر جت وجود ندارد. عمدتا به قدرت جریان آب جت شده بستگی دارد. هرچه فشار بیشتر باشد، مواد ضخیم تر می توانند بریده شوند.
لیزر : اکثر لیزرها می توانند فلزی در حدود 2 سانتی متر را برش دهند، اما ضخامت مواد برش نیز با توجه به فلز متفاوت است. نقطه ذوب و هدایت حرارتی فلز بر ضخامت برش لیزری تأثیر می گذارد. مزایای دستگاه های برش لیزر این است که می تواند مواد نازک تر را با سرعت بسیار بالاتری نسبت به واتر جت ها برش دهد.

دقت و کیفیت برش

واتر جت : عرض برش واتر جت حدود 0.7 میلی متر است و سطح برش بسیار صاف است. اما برخی از خطاها مانند شکاف از بالا تا پایین قطعه وجود دارد. هرچه متریال ضخیم تر باشد، خطا بیشتر خواهد بود.


لیزر : خطای برش لیزر بسیار کمتر از واتر جت است. هنگام برش اشکال هندسی محکم بر روی قطعات کوچک یا زمانی که قطعات باید به هم نزدیک شوند، برش لیزری بهترین انتخاب خواهد بود.

مزایای استفاده از برش لیزر

خلاصه مقایسه

واتر جت : برش با واتر جت یک روش برش دقیق و همه کاره است که می تواند طیف وسیعی از مواد و ضخامت ها را برش دهد. اگرچه سرعت آن در برخی مواد به اندازه لیزر نیست، اما می تواند کیفیت برش بالایی را ارائه دهد و حرارتی که باعث تغییر شکل مواد شود وجود ندارد.

لیزر : برش لیزری بسیار سریع و دقیق است، اما بستگی به جنس و ضخامت دارد. به طور کلی سرعت و دقت لیزر بسیار بالاست. برای مواد ضخیم تر یا موادی که تحت تأثیر گرما قرار می گیرند، بهتر است روش برش دیگری پیدا کنید.

پس از انجام تمام مقایسه های بین  واترجت و برش لیزری، باید بدانید که کدام روش برای شما مناسب تر است. اگر در حال برش فلز با سرعت بالا و کیفیت خوب هستید، برش لیزری بهترین انتخاب است.