پولیش و پرداخت کاری

پرداخت کاری فلزات چیست؟

پرداخت ‌کاری سطح (Surface finishing) فلزات که به آن پولیش (polish) هم گفته می ‌شود به معنی صاف و براق کردن یا ایجاد تغییراتی برای رفع نواقص کار در سطح آن می ‌باشد. در واقع پرداخت کاری فلزات باعث بهبود ظاهر هر کار تولید شده می‌ شود. برای این کار از انواع دستگاه‌ های پرداخت‌ کاری مانند پولیش و گیلانس استفاده می ‌کنند تا تمامی و یا اکثر ضایعات حاصل از برش را از بین ببرند. می ‌توان گفت پرداخت‌ کاری قطعات فلزی صنعتی یکی از مهمترین مراحل تولید آن ‌ها می‌ باشد که تأثیر زیادی بر کیفیت قطعات تولید شده خواهد داشت. این پرداخت‌ کاری علاوه بر زیبایی کار باعث جلوگیری از خوردگی و افزایش مقاومت آن‌ ها در برای تغییر شکل و سایش می‌ شود. همچنین مقاومت قطعات در برابر واکنش‌ های شیمیایی را افزایش خواهد داد و میزان اصطکاک سطحی را کنترل می ‌کند.

پرداخت کاری فلزات چگونه انجام میشود؟

برای پرداخت کاری فلزات یا اصطلاحاً تکمیل کاری فلزات یک لایه مکمل نازک روی سطح کار اعمال می ‌کنند که باعث تکمیل سطح کار می ‌شود. گاهی نیز تنها نواقص سطحی را از بین می ‌برند. البته فرایند پرداخت ‌کاری در فلزات مختلف متفاوت است که با توجه به هدف پرداخت ‌کاری نوع آن مشخص خواهد شد. بنابراین باید نسبت به فلزات شناخت کافی داشت تا بهترین روش را برای هر نوع فلز انتخاب کرده و نتایج مطلوبی را به‌ دست آورد.

مزایای پرداخت کاری فلزات

پرداخت کاری فلزات مزایای بسیار زیادی دارد که برخی از مهم ‌ترین آن‌ ها عبارتند از:

 • دوام محصولات فلزی را افزایش می‌ دهد.
 • میزان جذابیت محصولات تزئینی را بسیار بیشتر خواهد کرد.
 • خاصیت هدایت الکتریکی را افزایش خواهد.
 • مقاومت محصولات را در برابر آسیب‌ های الکتریکی و شیمیایی افزایش می‌ دهد.
 • مقاومت محصولات را در برابر خوردگی و زنگ ‌زدگی افزایش می ‌دهد.
 • توان فلزات را برای انجام جوش ‌های الکتریکی بالا می ‌برد.

انواع فلز برای پرداخت ‌کاری

اکثر فلزات را می ‌توان پرداخت کرد. بیشترین فلزاتی که با روش ‌های مختلف گفته ‌شده پرداخت می ‌شوند، عبارتند از:

 1. استیل
 2. آهن
 3. برنج
 4. نقره
 5. آلومینیوم
 6. مس

پرداخت کاری فلزات یکی از مهمترین مراحل تولید قطعات کوچک و بزرگ فلزی است. می ‌توان به ‌جرات گفت که اگر پرداخت انجام نشود، محصول تولید شده ناقص خواهد بود. در واقع اگر این کار را نکنیم محصولی با کیفیت پایین خواهیم داشت که متقاضی زیادی ندارد و نمی ‌تواند انتظارات کاربران را در زمینه ‌های مختلف و صنایع گوناگون برآورده سازد. مجموعه رخ لیزر با داشتن کادری مجرب و ماهر توانسته است رضایت کامل مشتریان خود را داشته باشد .